Biudžetinė įstaiga, kodas - 302837241, Ateities g. 43, Ignalina | Tel. +370 682 13864 | muziejus@ignalina.lt

  • Artwork
  • Artwork
  • Artwork
  • Artwork

IGNALINAI SUKANKA 155 METAI

2021 metai – ypatingi metai, nes Ignalinai sukanka 155 metai!

 

Ignalinos krašto muziejus kviečia švęsti gimtadienį visus metus ir  prisiminti bei palyginti kaip Ignalina atrodė anksčiau ir dabar: pastatai, vietovės ir kt.

Kiekvieno mėnesio pabaigoje paskelbsime tam tikros vietos ar pastato istoriją su nuotraukomis, kaip objektas atrodė anksčiau ir kaip atrodo dabar.

Taip pat šie metai paskelbti Archyvų metais, todėl kiekvienas įrašas apie Ignaliną bus skirtas ir šiems metams paminėti!

 

Pirmasis įrašas skirtas Ignalinos sporto bazei, dabartiniam Lietuvos žiemos sporto centrui. Kadangi pirmasis mėnuo yra sausis, o žiemos anksčiau būdavo šaltos ir baltos, čia, Sporto bazėje, knibždėdavo daugybė žiemos sporto entuziastų.

Ignalina nuo seno garsėjo slidinėjimo tradicijomis, iš šio krašto kilo daug slidininkų ir biatlonininkų.

1958 metais ignalinietis Bronius Šimkūnas ėmėsi iniciatyvos įkurti sporto bazę ir statyti pirmąjį trampliną Ignalinoje. Pasak Juozo Repšio, sporto bazė atsirado iš Broniaus Šimkūno entuziazmo kiekvieną savaitgalį organizuoti talkas, kurių metu liejo pamatus, tvarkė aplinką ir ruošė tramplino kalną.

Mintis pastatyti naują slidinėjimo bazę kilo tuometinės „Nemuno“ sporto draugijos vadovams, kurie finansavo statybą.

Sporto bazė pradėta statyti 1960 m. – tai buvo didelis įvykis Ignalinos rajono sportiniame gyvenime. Dėl tinkamos geografinės padėties pasirinkta būtent ši vieta prie Šiekščio ežero. Stačios kalvos ir ilgai besilaikantis sniegas buvo tiesiog ideali vieta slidinėjimui.

Tais pačiais metais Ignalinos sporto bazės direktoriumi paskirtas Vytautas Švogžlys, kuris direktoriavo 20 metų. Taigi ir pačią sporto bazės idėją pradėjo įgyvendinti jis.

Pagrindiniai darbai vyko 1962-1964 m. Per porą metų buvo pastatytas pagrindinis korpusas – vieno aukšto mūrinis namas. Vytauto Švogžlio prisiminimuose, iš pat pradžių sporto bazė buvo labai kukli. Finansavimas taip pat. Nebuvo gero viešbučio, tik bendrabučio tipo kambariai, nebuvo šilto vandens, todėl sportininkams tekdavo praustis sniegu. Nors sąlygos buvo ne pačios geriausios, į sporto bazę atvykdavo daug slidininkų. Kartais susirinkdavo net 400-450 sportininkų.

Ignalina garsėjo ir aukščiausiu tramplinu Baltijos šalyse. Pirmasis tramplinas buvo natūralus – sukastas kastuvais iš sniego. Tam mintį davė vaikai, kurie šokinėdavo nuo kalno medinėmis slidėmis. Šuoliai nuo šio tramplino siekdavo 30 m. Kai tokio rezultato neužteko, pradėtas statyti „Didžiuoju“ vadinamas tramplinas. Jis buvo suręstas iš pušinių rastų per metus. Šuoliai nuo jo siekdavo net 60 m! Deja, bet oras nepagailėjo šio statinio – rąstai supuvo ir tramplinu naudotis buvo uždrausta. Daugybę šuolininkų ir žiūrovų pritraukdavęs tramplinas veikė 1962—1973 m. 1973 m. paskelbtas avariniu, o 1978 m. – nugriautas. Šiuo metu vietoj jo stovi Vilkakalnio apžvalgos bokštas.

3 km nuo sporto bazės buvo įrengta šaudykla. Anot Vytauto Švogžlio, ekskavatoriumi buvo iškasta duobė, po to iš estų gauti šaudymo skydų brėžiniai, kuriuos pagamino Vilniuje. Taip sporto bazėje galėjo treniruotis ir biatlonininkai.

1982 m. nauju direktoriumi buvo paskirtas Bronius Cicėnas. Tam, kad slidininkai galėtų treniruotis ir vasarą, sumanyta nutiesti asfaltuotą riedučių trasą. Pirmiausiai buvo nutiesta trasa aplink šaudyklą, bet iki šaudyklos ir trasos sportininkus reikėjo vežioti autobusu. Todėl 1986 m. ratas prie šaudyklos sujungtas 2,5 km atkarpa su baze. Po to pailginta dar 2,5 km. 1988 m. užbaigti riedučių trasos darbai.

1992 m. susijungus Ignalinos ir Respublikinei žiemos sporto bazėms, Ignalinos sporto bazė buvo perorganizuota į Lietuvos žiemos sporto centrą. Per ketverius metus įrengta 7,5 km ilgio asfaltuota slidžių ir riedučių trasa.

Nuo 1996 m. centre jau galėjo slidinėti ir kalnų slidinėjimo mėgėjai. Kalnų slidinėjimui skirtos trys nusileidimo trasos. Viena jų 160 m ilgio. Čia veikia keltuvai, slidinėjimo įrangos nuomos punktas.

Ignalinos žiemos sporto centrui atnaujinti buvo skirta ES, Ignalinos r. savivaldybės ir Kūno kultūros ir sporto departamento lėšų. Už jas centras įsigijo naujos sniego gaminimo ir kalnų slidinėjimo įrangos, sniego gaminimo patranką, keltuvą ir sniego roges. Sporto departamentas nupirko patranką trasoms ruošti.

2009 m. pradėtas vykdyti Lietuvos žiemos sporto centro modernizavimo projektas „Lietuvos žiemos sporto centro Ignalinoje plėtra ir modernizavimas“. Įgyvendinus projektą, pastatytas modernus varžybų aptarnavimo pastatas, kuriame įrengta 16 slidžių ruošimo kambarių, treniruoklių salė, pirtis, sporto įrangos laikymo garažai. Sporto gatvėje įrengta biatlono šaudykla, distancinio (lygumų) slidinėjimo 2 km trasa su dirbtinio sniego gaminimo sistema ir apšvietimu nakties metu, nupirktos 5 sniego gaminimo mašinos. Projektas baigtas vykdyti 2015 m.