Filialas
Ignalinos krašto muziejaus filialas Prof. Adomo Hrebnickio memorialinis muziejus
Kąsdamas sultingą obuolį, šiandien retas susimąsto, kad jis išvestas profesoriaus Adomo Hrebnickio. Nedideliame Rojaus kaimelyje, netoli Dūkšto, Ignalinos rajone, šiam iškiliam žmogui atminti įkurtas muziejus. Rojų įkūrė tuo metu žymiausias Lietuvos sodininkystės pomologas, Peterburgo miškų instituto profesorius A. Hrebnickis. Visą savo gyvenimą jis buvo pašventęs obuolių, kriaušių, vyšnių, slyvų veislių tyrinėjimui. Jo sode buvo surinkta didžiulė vaismedžių kolekcija.
Muziejus lankytojams atidarytas 1961 m. Muziejuje eksponatams skirti net penki kambariai. Viename iš jų eksponuojami žymiausi profesoriaus veikalai ir rankraščiai, kitame nuotraukos, padėkų raštai, vaisių, uogų muliažai. Profesoriaus kabinete – jo asmeniniai daiktai, rašyti laiškai, muziejų puošia vitražai su jo atvaizdu. Įrengtas ir dukters Marijos kambarys, kuriame eksponuojami jos tapyti paveikslai. Iš antro aukšto terasos atsiveria puikus vaizdas į aplink tyvuliuojančius tvenkinius ir nuostabią supančią gamtą. Adomo Hrebnickio pavardė, jo nuveikti darbai, išvestos naujos veislės geriau žinomi tik siauresniam vaisiniais ir uoginiais augalais besidominčių žmonių ratui. Iš tikrųjų A. Hrebnickio gyvenimas, jo pasišventimas savo darbui ir pasiekti svarūs rezultatai verti daugiau dėmesio ir pagarbos. Ignalinos kraštas didžiuojasi, kad jo apylinkėse įkurtas Rojus ir niekas nenuėjo į užmarštį, profesoriaus atminimas saugomas memorialiniame muziejuje – name, kur A. Hrebnickis gyveno ir dirbo.
Kiekvienais metais muziejuje minima Tarptautinė muziejų diena, dalyvaujama rudens mugėje Ignalinoje, organizuojami muzikos, poezijos vakarai, vyksta edukaciniai užsiėmimai. Muziejų aplanko tiek pavieniai lankytojai, tiek organizuotos ekskursijos, sulaukiama svečių ir iš užsienio – Amerikos, Prancūzijos bei Lenkijos šalių. Džiugu, kad turistų lankomas muziejus tapo ir susitikimų bei kultūringo laisvalaikio leidimo vieta. Rojaus parkas vilioja tuos, kurie nori leisti laiką gamtoje, pažvejoti ar tiesiog surengti fotosesiją.
Platus ir turtingas mūsų kraštas. Žmonės vis dažniau praleidžia savo laisvalaikį ne išvykdami svetur, o važinėdami po Lietuvą. Juk ir čia pas mus galima rasti vis dar nematytų vaizdingų vietų, sutikti įdomių žmonių. Kartais tie vaizdai atsiveria netikėtai, o kartais naujų įspūdžių ieškoti reikia išgirdus tokį kvietimą: „Ar buvote kada nors Rojuje? Jeigu ne, tai aplankykite Rojų – tikrą žemiškąjį rojų, esantį ežeringoje, kalnelių nusėtoje, pušynėliais iškaišytoje Rytų Lietuvoje, netoli Dūkšto. Kviečiame pavasarį, kai siaučia žydinčių medžių pūga ir visur vilioja žibutės, vasarą, kai sirpsta uogos, o paukščiai gieda gražiausias savo giesmeles, rudenį, kai lapai nusidažo gražiausiomis spalvomis, ir žiemą, kada ateina poilsio metas ir gamta pasipuošia baltai.“
Muziejaus darbo laikas
Nuo spalio 1 d. iki balandžio 30 d. muziejaus filiale Prof. Adomo Hrebnickio memorialiniame muziejuje lankytojai neaptarnaujami.
- Mob. +370 600 36 592
- El. paštas a.hrebnickiomuziejus@gmail.com
Filialo erdvės
Muziejaus parkas
Anksčiau, kai Rojuje gyveno prof. A. Hrebnickis, namų ir darbo teritorija buvo žymiai didesnė nei šiandien. Pagrindinį namą ir klėtelę supa nepaprasto grožio parkas – žaliuojantys medžiai, žydinčios gėlės, ramiai tyvuliuojantys tvenkiniai. Parkas pakeri savo grožiu visais metų laikais. Muziejus lankytojams atidarytas 1961 metais. Tuo metu atidengtas ir skulptoriaus Leono Žuklio paminklas A. Hrebnickiui, kuris stovi parko teritorijoje.
Pagrindinis namas
Pagrindiniame name eksponatams skirti keturi kambariai. Dviejuose iš jų eksponuojami žymiausi profesoriaus veikalai ir rankraščiai, nuotraukos, padėkų raštai, vaisių, uogų muliažai, langus puošia vitražai. Muziejuje galima pamatyti maketą, kaip atrodė visa profesoriaus namų teritorija. Įrengtas ir dukters Marijos kambarys, kuriame eksponuojami jos tapyti paveikslai.