Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka 2020 metais vykdė projektą „Bažnyčių istorija žadina vaizduotę“. Viena iš projekto veiklų — edukacijų ciklas „Senųjų Aukštaitijos amatų paslaptys“. Edukacijos organizuotos Ignalinoje, Molėtuose, Utenoje, Zarasuose ir Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centre. Edukacijas vedė tautodailininkė Irena Eitminavičienė, dailininkė Nerija Daubarė ir Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro metodininkė Danutė Rastenienė.
Vykusių edukacinių užsiėmimų metu dalyviai sužinojo žvakės atsiradimo istoriją, praktiškai išbandė žvakių liejimo, žvakidžių ir žaisliukų iš šiaudų eglutėms gamybos technologijas ir būdus. Vienas kitam padėdami, gamino žvakes, žvakides, žaislus iš šiaudų. Visa tai, kas sukurta, padovanota bažnyčioms.
Bažnytinių žvakių liejimo (vaškas) edukacijos vyko Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centre. Į edukacijas pakviestos Tverečiaus, Linkmenų ir Ignalinos bendruomenės. Lieti žvakes mokė metodininkė Danutė Rastenienė
Molėtų, Ignalinos ir Grybėnų bendruomenės dalyvavo edukacijose „ Žvakidės iš molio“ su dailininke Nerija Daubare. „Kiekvienas prisilietimas prie molio yra kitoks“, – sakė dailininkė Nerija Daubarė. Tai priklauso nuo nuotaikos, nuo molio pajautimo. Reikia pajausti ir atrasti kūrinio centrą ir tada leisti vaizduotei kurti.
Edukacija „Žaislai eglutei iš šiaudų“ vyko Ignalinoje, Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje ir Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Jas vedė sertifikuotų šiaudinių žaislų ir sodų meistrė, Utenos „Saulės“ gimnazijos matematikos mokytoja metodininkė Irena Eitminavičienė.
Kelios akimirkos iš vykusių edukacinių užsiėmimų.
Lapkričio 5—27 d. Ignalinos krašto muziejuje ignaliniečiams pristatyti sukurti darbai: žvakidės, žvakės, šiaudiniai žaislai. Nuo lapkričio 7 d. paskelbus karantiną, lankytojai negalėjo apžiūrėti parodos, pasidžiaugti savo ar pažįstamų darbais. Todėl sukūrėme virtualią parodą, kurioje galite apžiūrėti edukacinių užsiėmimų rezultatus — molines žvakides ir šiaudinius žaisliukus eglutėms.
Teko girdėti, kad anksčiau žmonės tikėdavo, jog sodo paukšteliuose nutupia mirusiųjų artimųjų vėlės, su visa šeima dalyvaujančios Kūčių vakarienėje. Todėl labai džiugu, kad šiuo laikotarpiu vėl pradeda atgyti senosios tradicijos, vis daugiau įvairaus amžiaus žmonių įsitraukia į edukacinius užsiėmimus, vėl šiaudiniai sodai dovanojami jaunavedžiams, mažyliams jų gimimo ir krikšto progomis… Tikima, kad per įdėtą darbą ir rankų šilumą gaminant šiaudinukus, namuose įsivyrauja santarvė, ramybė ir gėris“.