Biudžetinė įstaiga, kodas - 302837241, Ateities g. 43, Ignalina | Tel. (8 386) 53147 | muziejus@ignalina.lt

GRAFIKOS DARBŲ PARODA „PARAFRAZĖS”

DOVILĖ TOMKUTĖ

PARAFRAZĖS

Paroda Ignalinos krašto muziejuje

Esu dailininkė-grafikė, daugiau nei 30 m. dirbu dailės parodų rengimo srityje Lietuvoje ir užsienyje, paraleliai dirbu kūrybinį darbą. Esu surengusi daugiau nei 900 Lietuvos ir užsienio menininkų parodų, Lietuvosdailės pristatymų įvairiose šalyse, pati dalyvavau daugiau nei 60 parodų, surengiau11 personalinių parodų. Įvairiais profesinės veiklos etapais kūrybaine visada likdavo pakankamaijėgų ir laiko. Šiuo metu džiaugiuosi vėl atsiradusia galimybe skirti dėmesį savo darbams ir įgyvendinti anksčiau brandintus sumanymus.

Idėjų savo darbams semiuosi iš savo vidaus, emocijų, spontaniškai pamatytų ir sugalvotų vaizdinių ir neišsemiamos gamtos, jos nuotaikų, spalvų ir faktūrų. Dar studijųmetais būdavomeraginami rinkti medžiagą savo studijiniams darbams ir palaipsniui tai tapo įpročiu.Greta tradicinės grafikos kūrimo pamėgau fotografuoti dangų, debesis, vandens raibulius, atspindžius, bangas, medžius ir augalus, įvairias gamtos faktūras. Skaitmeninė fotografija atvėrė naujas galimybes, praplėtė įprastas išraiškos priemonių ribas ir leido įžengti į kitą vizualią dimensiją, realių vaizdinių pasaulį. Anksčiau vykusiai parodai apie tradicinės ir šiuolaikinės grafikos ryšį ėmiausiperkurti savo ankstesnius darbus, atliktus litografijos ir oforto technikomisir perfrazuoti idėjas, kurios jau buvo išreiktos kitomis priemonėmis. Taip gimė ištisi darbų ciklai, kuriuos su užsidegimu tęsiu iki šiol. Tai mane įtraukia, leidžia atitrūkti nuo realybės, pasinerti į pasakišką vizijų pasaulį. Kartais pats kūrybos procesas nuveda ten, kur net nesitikėjau. Darbus kuriu ilgai ir kruopščiai, iki galutinio rezultato einu žingsnis po žingsnio, naudoju daug foto sluoksnių, piešiu kompiuterio pagalba. Kartais naudoju savo piešinių fragmentus, o kartais anksčiau sukurtus grafikos darbus eksponuoju greta. Sutinku, kad skaitmeninė fotografija negali visiškai atstoti tikro pieštuko ar teptuko, gyvo menininko rankos prisilietimo.Tačiau šiuolaikinės technologijos yra tik papildoma priemonė, padedanti autoriui kūrybos procese įgyvendinti savo idėjas. Savo darbuose visada siekiu vizualumo. Kad žiūrovui būtų įdomu, kad jis prieitų arčiau, įsigilintų, pajustų nuotaiką, akimirkai atitrūktų nuo realybės.Vaikystėje labai mėgau skaityti stebuklines pasakas ir savo ankstyvuose piešiniuose gamtos stichijoms suteikdavau žmogiškus pavidalus. Šis pomėgis neišnyko bėgant metams.

Ignalinos ežerų kraštas man yra tapęs antraisiais namais, tikrąja Tėvyne, nes nuo vaikystės ilgas vasaras su šeima leidžiu etnografiniame Šuminų kaime ant Baluošo ežero kranto. Ten buvo kuriamas LRT meninis filmas „Tadas Blinda“, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko mano Tėtis, aktorius Vytautas Tomkus, o filmo kūrime dalyvavo beveik visi Šuminų kaimo gyventojai –vaidino kaip statistai, svetingai priglaudė kino žmones po savo stogu, suteikė patalpas grimerinei, drabužinei, rekvizitui, žirgams, dalijosi valtimis ir žvejybos paslaptimis. Iki vėlumos lauko virtuvėse virė žuvienės, skambėjo dainos. Man, tada 7 – 8 m. vaikui, didelį įspūdį padarė daininga aukštaitiška tarmė, žmonių nuoširdumas, bendravimo šilumair nuostabi gamta. Ilgos vasaros braidant po pievas ir miškus, plaukiojant ežere, stebint saulėlydžiusatvėrė man, miesto vaikui, natūralų, gražų ir tikrą pasaulį, giliai jaučiamą Lietuvos senovės dvelksmą. Vėliau, jau būdama M.K.Čiurlionio meno mokyklos moksleive ir Dailės akademijos studente, dažnai piešdavau kaimo vaizdus, vietinių žmonių portretus, stengiausi įamžinti išnykstantį romantišką kaimo grožį ir jo autentišką dvasią. Ilgas buvimas gamtoje išmokė stebėtiaplinką, pajausti josemocijas ir nuotaikas, įsiklausyti į tylą, vandens, medžių ir paukščių skleidžiamus garsus. Man tai gražiausia pasaulyje muzika

Paroda Ignalinos krašto muziejuje yra mano 13 personalinė paroda. Labai džiaugiuosi atsiradusia galimybe šiame erdviame, jaukiame, šiuolaikiškai įrengtame muziejuje surengti savo darbų parodą. Nuoširdžiai dėkoju šios parodos organizatoriams. Kviečiu Ignaliniečiusir miesto svečius apsilankyti mano kūrybos pasaulyje.

Parodos autorė Dovilė Tomkutė

Book Online