Biudžetinė įstaiga, kodas - 302837241, Ateities g. 43, Ignalina | Tel. +370 682 13864 | muziejus@ignalina.lt

PAMINĖTA SAUSIO 13-OJI – LAISVĖS GYNĖJŲ DIENA

Šiais metais Lietuva mini 29-ąsias sausio įvykių atminimo metines. Sausio 13-osios pavakarę visi rinkosi į muziejuje organizuojamą renginį „Gyvybės ir laisvės keliu“ , kurio metu buvo  pagerbti Laisvės gynėjai, apdovanoti Sausio 13-osios medaliais, pristatyta paroda „Kelias į Laisvę. Lietuva 1988–1991 metais“, muzikinę programą paruošė Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokyklos mokytojai ir mokiniai.

Ši diena mums primena, kokią vertę užtarnavo laisvės gynėjai. Dabar, tai likę istoriniai faktai, bet kai kuriems – visam gyvenimui įsirėžusios į atmintį akimirkos. Minėjimo metu buvo pagerbti šie Laisvės gynėjai: Nijolė Nagurnaitė, Arūnas Grabažis, Albinas Gruzdys, Žilvinas Aigiris Bulovas, Artūras Stanukaitis, Andrius Bandza, Vytautas Patapovas. Visų Laisvės gynėjų vardu kalbėjo Vytautas Patapovas, savo išgyvenimais pasidalino ir Arūnas Grabažis. Susirinkusiems Laisvės gynėjams meras Justas Rasikas ir Seimo nario Gintauto Kindurio patarėjas Enrikas Dovekovskis, dovanojo gėles ir atminimo dovanas.

Džiugu, kad prie sausio 13-osios renginio prisidėjo Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, Vilniaus pasienio rinktinė, kurios vardu žodį tarė  Vilniaus pasienio rinktinės Pavoverės pasienio užkardos vadas Saulius Nekraševičius.

Renginio metu pristatytoje parodoje jau nuo sausio 6 dienos eksponuojamos aktyvių foto žurnalistų, Lietuvos fotomenininkų sąjungos narių Zenono Nekrošiaus ir Virgilijaus Usinavičiaus 1988–1991 metais sukurtos nespalvotos fotografijos, apimančios laikotarpį nuo Sąjūdžio mitingų iki rugpjūčio pučo atgarsių Lietuvoje. Žvalgantis po parodą kyla mintis, kad nuotraukos daug iškalbingesnės negu žodžiai, kad tą laikmetį išgyvenusiems žmonėms jos primena labai daug už kadro likusių dalykų.  „Buvome tų įvykių sūkuryje, juos matėme iš arti. Matėme, ir kaip žmonės keičiasi, atėję į valdžią ir nustumti nuo jos. Nuotraukose matome daug buvusių politinių veikėjų, kurių keliai išsiskyrė, kurie, galima sakyti, pasuko į skirtingas barikadų puses“, – sakė parodoje dalyvavę fotomenininkai.  Šios parodos tikslas – skleisti meninę fotografiją bei prisidėti prie vizualaus šalies istorijos metraščio kūrimo,  suteikti galimybę jau nepriklausomoje Lietuvoje gimusiems pamatyti, kaip jų tėvai ir seneliai kovojo už savo ir jų laisvę. Parodą dar bus galima aplankyti iki sausio 31 dienos.

Žmogus kiekvienu savo gyvenimo tarpsniu vis kitaip jaučia Lietuvą, jos būtį. Ir nebūtina galvoti taip, kaip 1991 – ųjų sausio 13 – ąją. Galvokime apie Lietuvą šiandien, gyvenkime šiandien, dirbkime, mokykimės, mylėkime, džiaukimės, šypsokimės, kurkime ir būkime laimingi šiandien, gyvendami savo Lietuvoje.