Biudžetinė įstaiga, kodas - 302837241, Ateities g. 43, Ignalina | Tel. +370 682 13864 | muziejus@ignalina.lt

Įgyvendintas projektas „Piešk. Spalvink. Pažink“

Ignalinos krašto muziejus įgyvendino projektą „Piešk, spalvink, pažink“. Veiklos prasidėjo nuo spalvinimo knygelės „Nuspalvink Ignalinos kraštą“ leidybos. Vėliau, spalio mėnesį vykdant projektą buvo surengtas edukacinių veiklų ciklas „Spalvų paslaptys“. Projektinių veiklų ciklas – skirti vaikams.

Nors šiuolaikiniame gyvenime technologijos užima labai didelę suaugusių ir vaikų gyvenimo dalį, šiuo metu spalvinimas yra labai populiarus laisvalaikio praleidimo būdas. Spalvinimas vaikams – tai laisvalaikio dalis. Specialistų – psichologų, pedagogų teigimu, spalvinimo veikla gerai veikia psichologiją, nes spalvinant vaikas atsipalaiduoja, išreiškia save ir tampa laimingas. Todėl nusprendėme spalvinimui skirtus piešinius sukurti ir atvaizduoti taip, kad būtų galima ne tik spalvinti, bet ir pažinti.

Edukacinių veiklų ciklo „Spalvų paslaptys“ metu vaikai susipažino su menu, įvairiomis technikomis ir priemonėmis, išmoko kurti, išlaisvino vaizduotę, susipažino su spalvų ir linijų deriniais, tobulino turimus piešimo įgūdžius, bendravo ir, žinoma, patyrė geras emocijas. Edukacinės veiklos vyko spalio 13–15 dienomis. Buvo surengti net keturi skirtingi edukaciniai spalvinimo užsiėmimai. Pirmąjį užsiėmimą vedė Ignalinos rajono švietimo ir sporto paslaugų centro dailės studijos vadovė, ekspertė, dailininkė Nijolė Trinkūnienė. Vaikams buvo surengta ekskursija po miestą. Susipažinus su miestu, jo istorija, pastatus puošiančiais piešiniais, mokiniai pasinėrė į meninę saviraišką. Užsiėmimo metu Nijolė Trinkūnienė mokė vaikus piešti guašu mentelėmis ir teptukais, pasakojo apie komponavimo ir spalvotyros principus. Piešiniai su Ignalinos vaizdais iškeliavo į Utenos mokyklą, kur bus surengta vaikų darbų parodą.

Du užsiėmimus vedė menų studijos „Spalvų juokas“ direktorė Alma Budreikienė. Edukacijos metu „Piešinys ant medžio trinkos“ vaikai išbandė piešimą ant medžio. Naudojant dažus, pasitelkus fantaziją mokiniai kūrė meną ant medžio griežinėlių. Tai skatino jų norą dalyvauti, įsitraukti į užduotį, taip jie mokėsi išlaikyti dėmesį. Čia nereikia būti menininku, svarbus pats procesas. Smalsumas ir noras pradėti tapyti švietė kiekvieno mokinio veide. Antrasis edukacinis užsiėmimas buvo tapymas smėliu. Ši technika – tarsi kokia magija. Vos tik vaikas paima smėlį į rankas ir pradeda juo piešti, paveikslėlis pradeda „atgyti“. Kūrybinis procesas leidžia kurti, žaisti su spalvomis ir pasinerti į fantazijų pasaulį. Taip pat turi raminamąjį ir atpalaiduojantį poveikį, bei lavina pasitikėjimą savimi.

Edukacinių veiklų ciklą pabaigėme su pedagoge Živile Šišoviene, kuri supažindino vaikus su EBRU menu ir mokė piešimo ant vandens subtilybių. Užsiėmimo pradžioje mokytoja pristatė piešimo priemones: ekologiškus dažus, teptukus su rožės kotu, gyvą vandenį. Nors pamačius jau nupieštus piešinius atrodo, kad piešti ant vandens bus lengva, viskas pasikeičia vos pradėjus. Užsiėmimas reikalauja susikaupimo ir ramybės, todėl vaikai stengėsi, buvo susikaupę, derino spalvas, taškė ir piešė. Taip kiekvienas sukūrė spalvingą ir išskirtinį piešinį. Užsiėmimo metu Živilė Šišovienė iššifravo ir pavadinimo EBRU reikšmę: E – tai emocijos, B – tai bendravimas, R – tai racionalumas, U – tai ugdymas.

Edukacinių veiklų cikle „Spalvų paslaptys“ dalyvavo moksleiviai iš Utenos regiono. Spalio 18–20 dienomis muziejuje vaikų šurmulys tęsėsi toliau – vyko baigiamasis projekto „Piešk. Spalvink. Pažink“ spalvinimo renginys. Jame dalyvavo Ignalinos „Šaltinėlio“ mokyklos vaikai ir Ignalinos gimnazijos pirmokai. Vaikai susipažino su spalvinimo knygele „Nuspalvink Ignalinos kraštą“, atrado matytas ar aplankytas vietas ir dalinosi įspūdžiais. Visiems patiko žaisti su istorija, ieškoti paslapčių, kruopščiai rinktis ir derinti spalvas. Moksleiviai spalvino Palūšės, Ignalinos, Kazitiškio bažnyčias, Ignalinos geležinkelio vandens bokštą, Ginučių vandens malūną, verpimo ratelį ir kitus paveikslėlius. Trečiąją spalvinimo dieną daugiausiai dėmesio sulaukė pirmasis knygelės paveikslėlis – Ignalinos legenda.

Knygelėje pavaizduoti kultūros paveldo objektai, etnografiniai kaimai, skulptūros. Joje atsispindi visos Ignalinos rajono seniūnijos. Vaikai galėjo spalvinti Palūšės bažnyčią, skulptūrą „Kelininkas“, Kukutėlių kaimą ir kitas vietas bei objektus. Kadangi 2021 metais Ignalinos miestas švenčia 155-tą jubiliejų, knygelėje vaikai atrado piešinėlių, kuriuose pavaizduotos Ignalinos miesto vietos. Knygelės viršelį papuošė Pauliaus Čiūdaro nuotrauka. Spalvinimo knygelė Ignalinos krašto muziejuje bus naudojama kaip edukacinė priemonė.

Visas projekto veiklas jungė piešimas, spalvinimas ir pažinimas. Galbūt ateityje bus sukurta elektroninė spalvinimo knygelės versija bei kuriamos virtualios edukacinės pamokėlės. Projektinės veiklos nesibaigs pasibaigus finansavimui, Ignalinos krašto muziejuje bus ir toliau kuriami nauji ir įdomūs edukaciniai užsiėmimai.

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba.