Biudžetinė įstaiga, kodas - 302837241, Ateities g. 43, Ignalina | Tel. +370 682 13864 | muziejus@ignalina.lt

IGNALINA PRISIJUNGĖ PRIE PASAULINĖS AKCIJOS „MES PRISIMENAME“

2020 metai paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais, todėl šiemet skiriamas didelis dėmesys šioms datoms pagerbti, įprasminti Lietuvos žydų visuomenės indėlį į Lietuvos valstybingumo, istorijos, kultūros ir mokslo raidą ir puoselėti daugiau negu 700 metų siekiančią Lietuvos žydų istoriją, kaip neatskiriamą Lietuvos istorijos dalį.

Sausio 27 dieną buvo minima tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena, kuri šiemet siejama kartu su 75-osiomis Aušvico mirties stovyklos išvadavimo metais. Suvokdami šio tragiško Lietuvos istorijos etapo reikšmę ir siekdami pagerbti žydų tautos aukų atminimą, Ignalinos rajono savivaldybė ir Ignalinos krašto muziejus prisijungė prie pasaulinės akcijos „Mes prisimename“ – „We remember“.

Savivaldybės meras Justas Rasikas, mero pavaduotojas Manfredas Žymantas, Ignalinos krašto muziejaus direktorė Renata Veličkienė ir kiti atstovai aplankė Ignalinoje esančias žydų kapines ir nužudymo vietas prie Ilgio ir prie Meškerinio ežerų. Buvo uždegtos žvakutes, padėti atminimo akmenėliai. Akcijoje dalyvavo ir Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazijos mokiniai kartu su mokytoju Albinu Marcinausku.

Žydams Ignalinoje buvo leista oficialiai kurtis tik 1903 metais. Manoma, kad ir Ignalinos žydų kapinės atsirado apie tuos metus. 1939 metais Ignalina buvo nedidelis, lietuviškas miestelis , joje gyveno 1538 žmonės, didžiąją dalį sudarė žydai. Tuomet miestelyje stovėjo dvi sinagogos, keletas mokyklų, šurmuliavo turgus, žydai turėjo keletą krautuvėlių. Kapinėse žmonės laidoti iki 1941 metų vidurio, po to prasidėjo jų nykimas. Kadangi neliko vietinių gyventojų, o tuo labiau žydų, tikslesnės kapinių ribos netruko pasimesti. Po 1988 metų susirūpinus visų kapaviečių apsauga, šios kapinės pradėtos tvarkyti, tvorele aptverta aukštumos viršūnė su išlikusiais antkapiais. Ignalinos rajone yra trys žydų kapinės. Ignalinos, Tumalinos (Dūkšto sen.) ir Linkmenų kapinės.

Holokaustas – vienas dramatiškiausių tiek Lietuvos, tiek Europos istorijos puslapių. Kiekvienas žydų žudynių vietoje pastatytas paminklas turi savo skausmo, žiaurumo ir paveldo istoriją, kurios kartais mes dar nesuvokiame arba nežinome. Holokausto metu buvo nužudyti apie 6 milijonai žydų, iš jų 200 tūkstančių žuvo Lietuvoje.

Tada, sausio 27 dieną, visi buvo kviečiami prisijungti prie Pasaulio žydų kongreso inicijuojamos pasaulinės akcijos „Mes prisimename“ ir uždegti žvakutes, ne tik žydų kapinėse, bet ir žydų žudymo vietose, kurių Ignalinos rajone yra net penkios. Ignalinoje, tarp Meškerinio ir Pelėdinio ežerų bei Ilgio ežero pakrantėje. Ir trys rajone — Sungardų miške, Maksimonių kaimo palaukėje ir Dvariškių miškelyje.